Cuma, Mart 22, 2019

Görünmeyen Zincirler

  Hiç yorum yok

Görünmeyen Zincirler⛓

   Baktığımızda insanın ailesidir en büyük zaafı, zayıf karnı. Aile bağlar elini kolunu. Yapmak istediklerini yapamazsın, söylemek istediklerini söyleyemezsin,gitmesi gelmesi her durumuyla bi şekilde engeldir aslında baktığımızda. Çoğu konuda ebeveynler baskılar çocuklarını kötü niyetlerinden değildir bu büyük ihtimal. Zarar vermek istemeden zarar verirler çocuklarına. Çocukların kişiliğinin oturmasına izin vermez bu şekilde gelecekte sağlıklı düşünemeyen mantıklı hareket etmeyen bireyler vardır her metrekarede. Genelde iyi niyetiyle yaklaşan yetişkinin aslında yapmak istediği bu değildir ama yaptığı budur. Çocuk ise mağdur zavallı yavrum hiç bi istediğini yapamaz eğer yaparsa canı yanacağını, üzüleceğini ve kırılacağını bildiği ailesi, sevdikleri vardır. Onlar üzülürse kendi de üzüleceğini bildiğinden dolayı her seferinde önüne bi duvar daha örer. Ta ki çıkamayıp oradan kurduğu hayaller bitene, umutlarını gömene kadar. Sonuç mu? O bir kukladır artık iyi denilen iyi, kötü denilen kötüdür gözünde. Mutsuz bir yaşam, sahte gülüşler, kendine güveni olmayan, sessiz, içe dönük, başarısızlığı başarı zanneden, kendini bulamamış, olumsuz düşünmeyi felsefe edinmiş, asık suratlı bireyler aaaah sayarken bile içimin karardığını belirtmek istiyorum. 

Bu günlerde üstüne çok düşündüğüm konu 'ÖZGÜRLÜK' özgürlük sahip olduğunda kıymetini pek bilmediğimiz, biraz tattığımızda bırakmak istemediğimiz o güzel duygu büyük bir nimettir bizler için. Her insan özgürüm der durur. Özgür olduğunuza inandırıldığınız özgürlük müydü gerçek özgürlük durun ufacık bi inceleyelim. Her insan özgürüm der sen, ben, öteki, beriki ama kolay kolay hiç bi zaman başkalarının kısıtladığı kadar bi özgürlüğe sahip olduğumuzu anlayamayız. Özgürlüğe sahip olma düşü bizi toz pembe hayallere sürükler.


Kısıtlandıran ögeler değişir aslında düzen, akraba, kalıplaşmış düşünceler, arkadaşlar, yaşadığınız mahalle, sahip olduğunuz aile kısaca sevdikleriniz ya da maruz kaldıklarınız. Değer verip kırmak istemediklerimiz onlara karşı zaafımızı fark ettiklerinde durum git gide kötülemeşmeye başlar. Yavaş yavaş size sezdirmeden, bazense kendileri bile ne yaptıklarının farkına varmadan, sizin için yapıyorlar ya hani, size sormadan iyi olun diye. İşte 'özgürlüğünüz' onların güvenli buldukları avuçları arasındadır. İşin zor yani ne mümkün verdiğiniz kadar kolay geri almak. Size ait olan bu hazineyi geri almak için attığınız her adımda artık sizi "saygısızlık, isyankarlıkla" suçlayarak bastırmaya çalışırlar. Bu zayıf bi karakteriniz yoksa işe yaramaz artık istediğinizi biliyosunuzdur. Ama sönük, içe dönük, yalnızlıktan ve bu ithamlarda maruz kaldığınızda sizi mahvedeceğine inandığınız bi kararteriniz varsa geçmiş olsun siz o özgürlüğü zor görürsünüz bi daha. Anne ve babaoluşumumuzda başrol oynayan iki mükemmel insan evet sizler için paha biçilemez değerde olan bu iki insanı köşeye atmak olmaz ama hayatınızın merkezini onlara takdim edip hayatınızı onlara göre şekillendirmeniz bi hayli saçma bi durum olduğunun farkına varıp kendimize çekidüzen vermeliyiz.

Sonuçta bu hayat kısa, yaşamak için tek şansımız var. Bu ilk ve son şansınızı sevdiklerim değer verdiklerim diye heba etmene gönlüm razı değil. Kendi seçimlerinle özgür bi hayata içelim..)
2018 

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki butonlar ile paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder