Cuma, Eylül 14, 2018

En İyi İletişim Araçları Oyuncular İçin

  Hiç yorum yok


Oyuncular İçin En İyi İletişim Araçları

Oyun oynarken arkadaşlarınız ile iletişim halinde olmanız en önemli şeylerden birisidir. Arkadaşınıza söyleyeceğiniz rakip takımın konumu, yapacağınız hareketler gibi şeyler bir oyun ve oyuncu için çok önemlidir. Tabi durum böyle olunca kritik anlarda sesinizin kesilmesi ya da ses sunucusunun çökmesi gibi durumlar olmaması gerekiyor. 
Hadi gelin hep beraber en iyi iletişim araçlarını inceleyelim.

Discord

Listemizin tabi ki de bir numarası Discord.
Discord ücretsiz olması ve kendi sohbet odalarınızı oluşturup yönetebilmenizi sağlaması ve daha bir çok özelliği ile listemizin bir numarası.
Sohbet odanıza şarkı botu ekleyebilir ve oyun oynarken arkadaşlarınız ile aynı anda aynı şarkıyı dinleyebilir.
Oyun botu ekleyip Discord üzerinden oyun oynayabilir, herhangi bir oyun ile ilgili istatistik botu ekleyebilir ve oyundaki anlık gelişmelerinizin istatistiğine o bot sayesinde bakabilirsiniz.
Ping botu ekleyip oyunlara girmeden önce pinginizi kontrol edebilirsiniz. İşte bu gibi özelliklerinden dolayı Discord bizim sıramızda 1 numara.

Eğer Discord hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız "Discord Nedir ?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

TeamSpeak

TeamSpeak en eski sesli konuşma yazılımlarından birisidir, eskiden bu yana oyuncular tarafından kullanılıyor.
Tabi dediğimiz gibi artık eskide kaldı diyebileceğimiz bir yazılım ve sohbet odası kurmak için TeamSpeak sunucusu kiralamanız gerekiyor ki bu da sizin kendi sohbet odanızı kurmak için ücret ödemeniz gerekiyor anlamına geliyor. Tabi bu demek değil ki TeamSpeak kullanmayın. 
Eğer kendi sohbet odanızı kurmak ve sonuna kadar yönetmek ve kısıtlamalar ile sınırlanmak istemiyorsanız TeamSpeak kullanabilirsiniz.
Tabi ben TeamSpeak ı pek sevemedim, kendimi bildim bilelim gerek görünüşü olsun gerek kullanımı olsun ısınamadım gitti.

Skype

Skype da TeamSpeak gibi en eski sesli konuşma yazılımlarından birisidir. Tabi Skype, TeamSpeak gibi oyuncular için yapılmış bir sesli konuşma yazılımı değil! 
Bu Skype ı oyunlarda kullanamayacağımız anlamına gelmiyor. Uzun bir zaman boyunca Skype ı oyunlarda arkadaşlarımız ile konuşmak için kullandık, ama Skype arka planda çok fazla Ram yiyor ve çoklu konuşmalar için pek de uygun değil.
4 Kişi ile birlikte Skype a girip konuşmaya başladığınız zaman bir süre sonra hatalar vermeye başlayabiliyor hatta 5. kişi gelemiyor gibi durumlar ile de karşılaşabiliyoruz.
Bu yüzden bu listeye Skype ı koysam mı ? "koymasam mı ?" diye düşündüm tabi o kadar emeği geçti üzerimizde emektar programın ve bu yüzden koyma kararı aldım.

RaidCall

RaidCall'ın yeri bende ayrıdır. RaidCall kullandığım zamanlar genellikle Cengiz Han 2 oynuyordum. Oyunun ilk çıktığı zamanlardı ve kraliyet loncasındaydım. Kuzenim ile birlikte iki tüfekçi oyunda bayağı sağlamdık ve klan ile birlikte tabi ki RaidCall üzerinden iletişim kuruyorduk.

RaidCall da Discord gibi kendi sohbet odalarınızı oluşturabileceğiniz bir yazılım.
Kendi özel sohbet odanızı oluşturabilir, botlar koyabilir ve daha bir çok garip özellik ekleyebilirsiniz.
Tabi Discord kadar gelişmiş olmadığı ve Discord kadar çok üzerinde durulmadığı için günümüzde pek kullanılan bir sohbet programı değil. Bana göre zamanında hak ettiği değer yöneticileri tarafından verilseydi bu gün belki oyuncular arasında en çok kullanılan iletişim aracı olabilirdi.

Oyuncular için hazırladığımız bu yazının sonuna geldik, umarım işinize yarayan bir yazı olmuştur.
Eğer yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki paylaş butonları ile arkadaşlarınız ile paylaşabilir ve onlara bu yazıyı duyurabilirsiniz.
Eğer bu yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki butonlar ile paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder