Çarşamba, Ağustos 29, 2018

Fi Çi Dizi İnceleme

  Hiç yorum yok

OYUNCU KADROSU VE Fİ-Çİ TANITIMI

Azra Kohen'in Fi Çi Pi üçlemesinden uyarlanarak çekilmeye başlamıştır. Dizinin oyuncu kalitesi en yüksekte tutulmuş ve Serenay sarıkaya, Ozan güven, Berrak tüzünataç, Mehmet günsur, Büşra develi, Osman sonat ve Tülay günal gibi isimlerle çalışılmıştır. Dizi ilk olarak internet platformundan izleyiciye sunulmuş hemen ardından hem hikayesi, hem kurgusu, hem cesur sahneleriyle adından kısa bir sürede söz ettirmiştir.

Bunların dışında Serenay sarıkaya dizi için dans eğitimi almış ve çoğu sahnede de profesyonel bir dansçı izlediğimiz hissiyatını oluşturabilmiş bu yüzden izleyiciler tarafından büyük bir övgüye layık görülmüştür. Dizi bu kadar başarısına rağmen uzun süre devam edememiş Çi de yani 2. sezonda erken finale gitmiştir bunun nedeni ise Azra kohen'in  senaristin kitap dışına çok fazla çıktığını düşünüp yayından kaldırılmasını istemesidir.


KENDİ YORUMUM

Fi'yi ilk izlemeye başladığımda gerçekten ilk bölümden dizi kalitesini belli ediyordu. Oyuncuların muhteşem performansları ve senaryonun akıcılığı size bir kaç bölüm art arda izletebilir. O bir kaç bölümden sonra dizi de aslında sizden çok uzak olmayan insanları izlediğinizi farkediyorsunuz ve bu durum da sizi gerçekten heyecanlandırıyor çünkü insanların içinde ki gerçek kötüleri, bir yerlerde bulunan o içimizde ki canavarları kısaca Ozan güvenin yani can manay'ın tabiri ile aslında çoğu insanın minnoş bir ev kedisi olmadığını hatırlatıyor. İnsanların sınırlarını zorlamaları, geçmişte ki kirli çamaşırların ortaya çıkması ve dizi de tüm karakterlerde ki arzular, hırslar ve intikam tutkusu bunların hepsi birleşince muhteşem bir senaryo ortaya çıkıyor ve sizi sürüklüyor.
2.sezon yani Çi de 1.de ki tüm kötü duygular bastırılmaya çalışılmış ve karakterlerin bir şeyleri yaşayarak öğrenmesi yolunda ilerlenmiş ve bu yolda ilerlerken senaryoda ki konuşmalara ders niteliğinde sözler eklenmiş senaryonun böyle bir yolla zenginleştirilmesi beni mutlu etti ve gerçekten çok beğendiğim sözler oldu eğer bir tane örnek verecek olursam Serenay sarıkaya yani durunun final bölümünde söylediği ''Can ben tabi ki seni sevdim ama senle birlikteyken kendimi sevmedim'' sözü olur. Ben açıkçası erken final yapmasına üzülen taraftayım çünkü gerçekten emek harcanan bir proje olduğunu düşünüyorum bu yüzden eğer izlemeyi düşünenler varsa benim fikrimce kesinlikle en kısa sürede Fi ve Çi ye şans vermeliler.BONUS: 1.SEZON FİNALİNDE Kİ CEM ADRİAN VE FAZIL SAY DÜETİEğer bu yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki butonlar ile paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder