Perşembe, Mayıs 17, 2018

İki Adımlı Doğrulama Nedir ?

  Hiç yorum yok

İki Adımlı Doğrulama Nedir ?

Çift adımlı doğrulama oyun, uygulama ya da herhangi bir web sitesi hesabınız da dahil olmak üzere hesabınızın güvenliği için oluşturulmuş doğrulama sistemidir.

Genel olarak telefonunuza gönderilen bir sms ya da indirdiğiniz bir doğrulama uygulamasına gelen kod sayesinde çift adımlı doğrulamayı kullanırsınız.

Google, Windows, Blizzard, Facebook, Twitter, Instagram ve oyuncuların kullandığı Discord gibi programlar çift adımlı doğrulamayı kullanırlar.

Çift adımlı doğrulama sayesinde hesabınıza sadece sizin erişimi olacağı için kötü amaçlı kullanıcıların ve hackerların işleri zorlaşmış olur.

İki Adımlı Doğrulama Kullanmalı mıyım ?

Bana göre kesinlikle kullanmalısınız, yukarıda bahsettiğim gibi hesabınızın güvenliğini sağlar ve hesabınızın gerçekten daha güvende olmasını sağlar.

Sonuçta birisi sizin hesabınızın şifresini bilse dahi telefonunuza erişimi olmayacağından dolayı hesabınıza giriş yapamaz ya da şifrenizi değiştiremez.

İki Adımlı Doğrulamaya Erişimim Olmazsa Ne Olacak ?

Hesabınıza siz dahi erişemezsiniz ama hemen endişeye kapılmayın. Bunun çözümü çok basit.

Yapmanız gereken tek şey hemen kullandığınız uygulama , oynadığınız oyun yada girdiğiniz sitenin destek ekibine bir yazı yazıp gerekli doğrulamalar yapıldıktan sonra hesabınıza erişiminiz sağlanacaktır.

Örneğin çift adımlı doğrulamanın yapıldığı numaraya bir mesaj atmak, aramak ya da mail hesabınıza bir mail göndermek gibi basit yöntemler ile hesabınıza erişiminiz açılır.

Çift adımlı doğrulama ile ilgili yazacaklarım bu kadar. Yazdıklarımı okuduğunuz için teşekkür ederim ve merak ettiğiniz sorular var ise hemen aşağıdaki yorum bölümünü kullanıp sorabilirsiniz.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki butonlar ile paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder