Pazar, Nisan 29, 2018

En Hızlı - En İyi İnternet Tarayıcısı Hangisi ? 2018

  1 yorum


Bu yazıda aslında en iyi internet tarayıcısı şudur demek yerine gözlerim sonucunda edindiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım ve kendi kullandığım internet tarayıcısını biraz ön plana çıkaracağım diyebilirim.

İncelemeye ilk olarak Internet Exploler - Edge ile başlayacağım.

Internet Exploler - Edge


Edge ve Exploler genel olarak hepimiz bilgisayar ilk formatlandığı zaman Google Chrome , Opera, ya da Firefox kurmak için kullanıyoruz.
Bilgisayarın ilk zamanlarında gayet hızlı olsalar da bilgisayarı biraz kullandıktan sonra daha doğrusu bilgisayarımız biraz daha dolduktan sonra yavaşlamaya başlayan bir tarayıcı.
Tabi yavaşlamasının da bir sebebi var. En güvenlikli tarayıcılardan birisi ve siteleri taramasından dolayı yavaş açıyor. Genellikle internet alışverişlerinizde kullanmanızı öneririm.
Şöyle bir durum var ki bankalar internet sitelerini özel olarak IE - Edge için tasarlarlar güvenlikli olduğu için ve IE - Edge kullanmanızı tavsiye ederler.

Mozilla Firefox


Firefox ilk kullandığım zamanlarda benim için devrim niteliği taşıyan bir tarayıcıydı. Yanılmıyorsam ilk eklenti desteğine sahip tarayıcı firefox'du ve ben o zamanlar bir tarayıcı oyunu olan ikariam oynuyordum ve ikariam hileleri vardı piyasada script adı verilen bu hileler bizim yerimize bir çok işlemi yapıyor ve oyunda gelişmemizi hızlandırıyorlardı. Tabi ki bu scriptleri sadece firefox ile kullanabiliyorduk.
Tabi şuanda sene 2008 ya da 2012 değil bu yüzden bana göre firefox un da IE - Edge den pek de bir farkı kalmadı.
Not : Eskiden devlet kurumlarında giriş yapılmayan sitelere firefox sayesinde girilebiliyordu. Şuanda bu hala oluyor mu bilmiyorum.
Not 2 : Turbo modu ile hızlanabiliyor ama çok fazla bir hızlanma beklemeyin.

Opera


Opera çok eski tarayıcılardan bir tanesi tabi ki günümüze daha doğrusu 2015 - 2016 yılına kadar pek kullanılan bir tarayıcı değildi.
2015 Yılında yenilendi ve chrome alt yapısını kullanarak güç kazandı. Ek olarak VPN ve Reklam Engelleme özellikleri ile birleşince çok sağlam bir tarayıcı haline geldi.
Eklenti desteğinden bahsetmiyorum bile.
Şu anda sanırım Google Chrome ile yarışabilecek tek tarayıcı diyebilirim.
Eğer internette dolanırken IP adresinizin bulunmasından şüphe duyuyorsanız Opera kullanabilirsiniz.
Bir çok eklentisi sayesinde internet ortamında bir çok değişiklik yapabilirsiniz.
Sistemi fazla yormaz bu yüzden çok rahat ve uzun süreli kullanımlar için uygun diyebilirim.

Google Chrome


2008 Yılında çıkan ve sanırım piyasadaki en hızlı internet tarayıcısı. Tek sıkıntısı ise uzun süreli kullanımlardan sonra gerçekten sistemde fazla Ram tüketmesi. Tabi bu günümüz bilgisayarları için çok büyük bir sıkıntı değil bana göre.
Eklenti desteği sanırım en büyük olan tarayıcı. Kendine özel eklenti marketi var ve ücretli - ücretsiz bir sürü eklenti var. Hatta bu eklentiler sayesinde android programlarını Chrome tarayıcınız ile belli bir düzeyde çalıştırabilirsiniz.
Google Chrome Android Programlarını Çalıştırmak İçin Olan Eklenti --> Buraya Tıkla
Gerçekten sayfa açılışları olsun, kendi çalışma hızı olsun gerçekten hızlı olan bir tarayıcı.
Benim kendi kullandığım tarayıcılardan bir tanesi.

Safari


Apple tarafından kendi sistemleri için üretmiş olduğu internet tarayıcısı. Sonradan diğer işletim sistemleri için de çıktı tabi ama bana göre Windows bir bilgisayarda pek de kullanmanızı önerebileceğim bir tarayıcı değil.

Tabi bu yukarıda yazdıklarıma ek olarak bir çok tarayıcı daha var ama onlara pek dokunmak istemiyorum. Çünkü şuanda piyasadaki en iyileri bunlar diyebilirim.

Diğer tarayıcılardan bir kaç tanesi ; 
Tor - Browser - Genellikle Deep Web e girmek için kullanılan tarayıcıdır. Sayfası açılmıyorsa dns değiştirip ya da vpn ile girmeniz gerekebilir.

O kadar yazdık peki gelelim sonuca bana göre en hızlı tarayıcı şu an için 2008 den beri Google Chrome ama işlevsellik açısında Opera da Chrome kadar hızlı ve kullanılabilir.
Operada kurulu olarak gelen reklam engelleyicisi ve VPN bulundurması yüzünden Google Chrome dan daha iyi diyebilirim ama aynı özellikleri Chrome da eklenti indirip yapabiliyorsunuz o yüzden bilgisayarınızda bu iki tarayıcıyı da indirebilirsiniz.
Benim gözümde kazananlar Google Chrome ve Opera'dır.
Eğer bu yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki butonlar ile paylaşabilirsiniz.

1 yorum :