Cuma, Nisan 27, 2018

Blogger Alan Adını Taşıma - GoDaddy

  Hiç yorum yok

Blogger Alan Adı Taşıma

Bu yazımda sizlere bloggerden bir site kurdunuz ve sitenizi büyüttünüz ya da siteyi kurmadan önce herhangi bir alan adınız vardı bunu nasıl blogger ile kullanacağınız bilmiyorsanız bu yazımı okuyup olan domaininizi yada aldığınız domaini blogger ile kullanmayı göstereceğim.

Ben bu işlemleri yaparken GoDaddy kullandığım için GoDaddy Panelinden göstereceğim.
Bloggerdan yapmanız gerekenler. 
İlk olarak blogger panelinize giriş yapın ve aşağıdaki sırayı izleyin.


Ayarlar > Yayın

Bölümüne gelin. siteadi.blogspot.com kısmının yanındaki düzenle butonuna basın.
Açılan kısımda alan adınızı girin ve sayfayı kapatmayın. Kaydet ya da herhangi bir butona tıklamayın. Zaten kaydedemezsiniz. Aşağıdaki resimdeki gibi bir kaç bilgi verecek bu bilgileri alan adımızı aldığımız yerde kullanmamız gerekiyor. CNAME Kaydı kullanacağız bu bilgiler sayesinde.Burası Bloga Özel yazan kısım sizin kendi blogunuzun bilgilerinin olduğu yerdir. Bu arada siteadi.com yönlendir www.siteadi.com kısmına tip atın eğer bu ticki atmazsanız sitenize www olmadan giriş yapamazsınız.
Bu ayarları yaptıktan sonra yan sekmede alan adını aldığınız siteye giriş yapın. Aldığınız alan adına gelin ve dns yönlendirme kısmına girin. Ardından aşağıdaki resimdeki gibi düzenleyin.
Not : Tür kısmındaki A ve CNAME kısmına dikkat edin eğer hata yaparsanız sitenize giriş yapamazsınız.

1. CNAME : www yazın ve sağ taraftaki kısma ghs.google.com yazıp kaydedin.
2. CANME : Bloggerdaki google un size verdiği bağlantı adresleri aynı CNAME 1 deki gibi yazın.

1 - 2 - 3 A : Bu a lar sitenize www olmadan girmenizi sağlayan ip adreslerdir. Herhangi bir google sunucu ip adresini girmeniz yeterli olacaktır. İster 1 tane ekleyin ister 10 adet ekleyin fark etmez ben ne olur ne olmaz gibisinden 3 adet ekledim 1 tane google sunucusu kapansa bile diğer 2 tane sayesinde bloga girilmeye devam edilecektir.

Google IP Adresleri 

216.239.32.21
216.239.34.21
216.239.36.21
216.239.38.21

Bunları A Olarak kaydettikten sonra blogger sekmesine geri dönüp kaydet butonuna tıklayabilirsiniz.

Not : Resimdeki gibi ad kısmına @ koymayı unutmayın.Eğer bu yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki butonlar ile paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder